Κ.Δ.Α.Υ. Ν.ΑΡΤΑΣ

Μονάδες ειδικής αγωγής
Δομές ειδικής αγωγής
Nόμοι-Π.Δ-Υπ.Αποφάσεις-Εγκύκλιοι
Πρακτικά για θέματα ειδικής αγωγής
Χαρτογράφηση
Kατηγορίες ειδ. εκπ/κών αναγκών
Πρωτόκολλα αξιολόγησης
Σύνδεσμοι
Σύνθετη Αναζήτηση
writanim.gif
Μέλη: 1
Νέα: 83
Σύνδεσμοι: 42
Επισκέπτες: 349574
Διεθνείς οργανισμοί
Σύνδεσμοι Σύνδεσμοι σχετικοί με διεθνείς οργανισμούς και διεθνείς μη-κυβερνητικούς οργανισμούς
  Σύνδεσμος
     Unicef-Η Διακήρυξη των δικαιωμάτων των παιδιών
Η Διακήρυξη των δικαιωμάτων των παιδιών
     Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας
Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας είναι οργανισμός των Ηνωμένων Εθνών που προωθεί τη βελτίωση της υγείας παγκοσμίως.
     Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας - Η λειτουργία Health topics
Με τη λειτουργία Health topics από την κεντρική σελίδα (Home Page) είναι δυνατή η αναζήτηση πληροφοριών ανά θέμα υγείας, όπως τύφλωση, κώφωση, αναπηρία, νομοθεσία, κτλ. Για παράδειγμα η παρακάτω διεύθυνση έχει εισαγωγικές πληροφορίες για την τύφλωση
     Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας - Η λειτουργία Who sites
Με τη λειτουργία Who sites από την κεντρική σελίδα (Home Page) είναι δυνατή η αναζήτηση των διαφόρων ιστοσελίδων. Για παράδειγμα, η ακόλουθη ιστοσελίδα παρουσιάζει την κατηγοριοποίηση της αναπηρίας σε σχέση με τη λειτουργικότητα του σώματος και την
     Unesco
Η UNESCO είναι οργανισμός των Ηνωμένων Εθνών που ασχολείται με την εκπαίδευση, την επιστήμη και τον πολιτισμό.
     Εκπαιδευτικά προγράμματα ένταξης (inclusive education) της Unesco
Η ακόλουθη ιστοσελίδα παρουσιάζει τα εκπαιδευτικά προγράμματα ένταξης (inclusive education) της UNESCO σε διάφορες χώρες. Περιέχει τη Διακήρυξη της Σαλαμάνκα (1994) και άλλες δημοσιεύσεις, έρευνες και υλικό.
     Πληροφορίες για τα εκπαιδευτικά προγράμματα της Unesco
Πληροφορίες για τα εκπαιδευτικά προγράμματα της UNESCO σε διάφορους τομείς της εκπαίδευσης (π.χ. προσχολική, πρωτοβάθμια, δευτεροβάθμια εκπαίδευση, εκπαίδευση για όλους)
     Mental Disability Rights International
Πρόκειται για έναν οργανισμό με έδρα τις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής που προωθεί τα δικαιώματα των ατόμων με νοητική καθυστέρηση διεθνώς.

Administrator: xxhr@s-Χήρας Χρήστος

Mambo is Free Software released under the GNU/GPL License.